© 2022 | WUWF Public Media
11000 University Parkway
Pensacola, FL 32514
850 474-2787
NPR for Florida's Great Northwest
Play Live Radio
Next Up:
0:00
0:00
Available On Air Stations

Florida Primary Election Results

My project-1.jpg

See results for Governor, U.S. House of Representatives, U.S. Senate, and Attorney General results here:

These are unofficial results from the local supervisors of elections

——————————————————————————————————————————
District Races

State Senator, District 1

Republican

Doug Broxson Winner

John Mills

State Representative, District 1

Republican

Mike Hill

Michelle Salzman Winner

State Representative, District 2

Republican

Alex Andrade Winner

Jordan Karr

Greg Litton

State Representative, District 3

Republican

Mariya Calkins

Joel Rudman Winner

——————————————————————————————————————————

Escambia County

City of Pensacola – Mayor

Sherri Myers

D.C. Reeves Winner

Steve Sharp

Jewel Cannada-Wynn

City Council

District 2

Runoff between Charles Bare and Charletha Powell in November

Charles Bare

Brian Hoffman

Charletha Powell

Brian Wyer

District 6

Runoff between Ann Hill and Allison Patton in November

Ann Hill

Maureen Padden

Allison Patton

School Board District 1 

Kevin Adams Winner

Connor Mann

School Board District 2 

Paul Fetsko Winner

Raymond Guillory

Kells Hetherington

School Board District 3

Laura Dortch Edler 

David Williams Winner

——————————————————————————————————————————

Santa Rosa County

Board of County Commissioners District 2

Too close to call

Jeff Ates IV (REP) 28.55%

Rickie Cotton Jr. (REP) 26.55%

Kerry Smith (REP) 28.69%

Howard J. Steele (REP) 16.21%

Santa Rosa County School District

District 1

Wayne Patterson

Linda Sanborn Winner

District 2

Carol Boston Winner

Alisabeth Janai Lancaster

District 3

Scott Peden

Pete Peters Winner

Gregory Seltzer

——————————————————————————————————————————

Okaloosa County

Okaloosa County School Board

District 1

Jerry Buckman

Lamar White Winner

District 3

Darrell J. Barnhill

Linda Evanchyk Winner

District 5

Diane Kelley Winner

Cara Marion

Board of County Commissioners

CareySue Beasley (REP)

Carolyn Ketchel (REP) Winner

Matt Turpin (REP)